Dziś odbyły się pierwsze zajęcia w ramach akcji „Wakacje z Fundacją JSW – z biblioteką multimedialne podróże małe i duże” :-)
 
Pogoda dopisała i zajęcia niemal w całości odbyły się w specjalnie przygotowanej na zewnątrz biblioteki „strefie chilloutu” z ogromnymi pufami i poduchami.
 
Zaczęliśmy od warsztatów na temat wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w bibliotece, które poprowadził pasjonat i znawca tematu, p. Karol Baranowski z Krakowa, Ogólnopolski Bibliotekarz Roku 2019.
 
Uczestnicy zajęć poznali historię technologii i dowiedzieli się, czym jest wirtualna rzeczywistość (VR). Czy wiecie, że historia VR ma swoje początki na długo przed wymyśleniem komputerów? To malarze jako pierwsi spróbowali oszukać nasze zmysły tworząc ogromne obrazy zwane panoramami, a pierwsze urządzenie, na bazie którego działają okulary VR używane współcześnie, powstało… w 1838 r.!
 
Wirtualna rzeczywistość to sposób tworzenia iluzji która ma dać nam wrażenie że przenosimy się do miejsca, gdzie nas fizycznie nie ma. Uczestnicy zajęć zobaczyli jakie urządzenia pozwalają korzystać z tej technologii. Dowiedzieli się również, że aby wejść w wirtualną rzeczywistość wystarczą smartfony z żyroskopem i okulary VR ze zwykłego kartonu!
 
Dzieci korzystały z gotowych okularów VR, ale również samodzielnie składały kartonowe gogle, które działały równie dobrze :-) Dzięki okularom przenosiły się w różne miejsca na świecie, pływały z rekinami, a nawet skakały ze spadochronem.
 
Kolejną technologią, którą poznali uczestnicy była rozszerzona rzeczywistość (AR), dzięki której ożywają nawet własnoręcznie pokolorowane rysunki i można przybrać np. maskę zajączka.
 
Pan Karol pokazał również, jak można nagrać film VR z samym sobą w roli głównej :-)
 
Dziękujemy za świetne warsztaty i za wspólną zabawę!
Do obejrzenia galerii zdjęć zapraszamy na naszego facebooka!
#WakacjezFundacjaJSW
#wakacjewbibliotece