sie
29
2018
Narodowe Czytanie 2018

Data: 29 sierpnia 2018


logo_małe

Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy do udziału w „Narodowym Czytaniu 2018”.

Akcja wspólnego czytania odbędzie się w sobotę 08 września o godz. 16:00 w Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie (w przypadku brzydkiej pogody zapraszamy do GOKiRu).

W tym roku będziemy razem czytać "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. To ostatnia powieść pisarza, która została opublikowana w 1924 roku. Autor dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i ma na celu promocję czytelnictwa. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania jest wyjątkowa – odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przesłanie Stefana Żeromskiego, zawarte w Przedwiośniu, ma wzbogacić obchody tego szczególnego jubileuszu o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.

W Mszanie w ramach Narodowego Czytania zaplanowano wspólne czytanie fragmentów Przedwiośnia przez zaproszonych gości, scenki rodzajowe oraz oprawę muzyczną.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w akcji!

logo_pl_monochrom_czerwony_NIEPODLEGŁA

Dodane przez
ESH
Dyrektor GBP w Mszanie
Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie
44-325 Mszana
Mickiewicza 92

Kontakt
Godziny otwarcia
Filia nr 1 - Biblioteka w Połomi
44-323 Połomia
Szkolna 17

Kontakt
Godziny otwarcia
Filia nr 2 - Biblioteka w Gogołowej
44-323 Gogołowa
Wiejska 89

Kontakt
Godziny otwarcia

Dla osób niedowidzących

  1. Wybierz styl kontrastu
  2. Wybierz rozmiar czcionki

Zastosuj