W sobotę, 05.09.2020 r., odbyła się IX edycja Narodowego Czytania – akcji zainaugurowanej przez Prezydenta RP w 2012 r., której celem jest promocja klasyki polskiej literatury.

Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, którą głośno czytano w blisko 3 tysiącach miejsc w Polsce i za granicą.

W tej jednej z największych kampanii społecznych na rzecz czytelnictwa brała również udział Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie, jednak z racji zagrożeń związanych z COVID-19 wszystkie działania przeniesione były do przestrzeni wirtualnej.

Do akcji Narodowego Czytania jak co roku włączyli się uczniowie z Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza w Mszanie, ale tym razem zamiast wystąpić z przedstawieniem na żywo – już na przełomie lipca i sierpnia (w trakcie swoich wakacji!) nagrali przedstawienie z fragmentem „Balladyny”. Nagranie zmontowano w film, którego premiera odbyła się na facebooku biblioteki w dniu Narodowego Czytania, 05.09.2020 r.

W nagraniu wzięli udział: Emilia Krzyształa, Zuzanna Halfar, Magdalena Komarek, Anastazja Sokołowska, Natalia Komarek, Nina Hajska, Mikołaj Skwira, Filip Sokołowski, Jacek Musiolik, a montażem zajął się Jakub Szymański.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na naszym profilu FB!

Serdecznie dziękujemy tym wszystkim uczniom za ogromne zaangażowanie i trud włożony w nagranie „Balladyny”, a przede wszystkim za to, że poświęcili swój wolny czas w trakcie wakacji! Na stronie biblioteki pojawiła się tylko część materiału nagranego przez młodych aktorów, a całość będzie można obejrzeć podczas zajęć w szkole w Mszanie.

Na facebooku biblioteki pojawił się również ekspresowy konkurs on-line ze znajomości „Balladyny” (z nagrodami!). Odpowiedzi można udzielać mailowo do wtorku, 08.09.2020 r. do godz. 12.00. Zapraszamy do zabawy!