#NarodoweCzytanie2021 #MoralnośćPaniDulskiej

Serdecznie zapraszamy na X jubileuszową edycję akcji Narodowe Czytanie!

W środę 08.09.2021 r. o godz. 17.00 w auli Przedszkola „Wesoły Dzwoneczek” w Mszanie odbędzie się czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Fragmenty dramatu przedstawią uczniowie z Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej w Mszanie.

W programie również quiz z nagrodami z wiedzy na temat „Moralności Pani Dulskiej”.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

„Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Zapraszamy!

Tekst utworu do pobrania: